Kuidas asi toimib?
Tänapäeval on karusnahaäri väga huvitav, kompleksne ja tõeliselt rahvusvaheline majandusvaldkond.Tema struktuur on unikaalne, oma teekonnal päritolukohast kuni lõppostjani annab karusnaha vääristamine tööd väga paljudele inimestele ja rahvuslikele majandustele.
Karusnahaga tegelemine toetab arvukalt traditsioonilisi rahvakultuure ja nende elujõulisust, põlvest põlve edasiantud oskusi ja elulaade, samas toimub ka pidev töövõtete ja tehnikate edasiarendamine, mida omakorda vajab tänapäeva moemaailm ja tarbijate soovid.
Karusnahatööstus on vastutustundlik tegevusala, ta on täpselt reguleeritud ja otseselt seotud loodushoiuga. Mitte ühegi ohustatud loomaliigi karusnahka ega muid saadusi ei kasutata.
Müük oksjonitel
Enamus toornahkadest, mida toodavad farmerid ja jahimehed, müüakse läbi rahvusvaheliste oksjonikeskuste, mis sageli asuvad tootmispiirkondade lähedal. Karusnahamüüjad saavad müüdud kauba eest tasu kas otse või läbi hulgikauplejate, tasust arvestatakse maha oksjonikeskuse komisjonitasu nahkade sorteerimise ja käitlemise eest.
Maailma suurimad oksjonikeskused asuvad Kopenhaagenis, Helsingis, Oslos, Peterburis, Seattles ja Torontos.
Karusnahku müüakse oksjonitel kuivatatuna ja sorteerituna partiidesse, millega on ostjatel võimalus umbes nädala jooksul enne oksjonit tutvuda. Ostjateks on oksjonitel tavaliselt maaklerid, kes ostavad nahku oma klientide tellimusel, karusnaha hulgimüüjad ja rõivatootjad.
Viimistlus ja värvimine
Pärast müüki saadetakse ostetud karusnahad viimistlusele, mille all mõeldakse naha puhastamist, pehmendamist, säilitusainetega töötlemist ja kuivatamist. Tänapäeva tehnoloogiad võimaldavad karusnahka värvida täpselt hetke moevärvidele vastavaks; karva saab pügada, pleegitada, töödelda laseriga, kullata, sinna peale trükkida jne- võimalusi ja valikuid on väga palju ning see arv üha kasvab.
Karusnahast esemete tootmine
Karusnahast kasuka või muu eseme valmistamine on väga kõrget kvalifikatsiooni nõudev tegevusala. Sel alal tegutseb rohkesti väikeseid ühe perekonna valduses olevaid ettevõtteid, kus oskusi antakse edasi põlvest põlve. Töö nõuab äärmist pühendumist ja suure tähelepanu pööramist ka kõige pisematele detailidele.
Tänapäeval on karusnahavaldkonda tulnud palju noori, kes omandavad traditsioonilised käsitööoskused ning kombineerivad neid siis tehnoloogia viimase sõnaga. Kuid tehnoloogia arengust hoolimata jääb karusnahast eseme valmistamine siiski peamiselt käsitööks, mida täies ulatuses automatiseerida pole lihtsalt võimalik.
Tootjafirmad või köösnerid kasutavad kas omaenda disainereid või teevad koostööd rahvusvaheliste moemajadega.
Tänapäeval on tähtsaimad tootjariigid Kanada, Hiina, Kreeka, Hong Kong, Venemaa, olulisel määral toimub tootmine ka Prantsusmaal, Saksamaal, Itaalias, Koreas, Jaapanis, Hispaanias, Türgis, Ukrainas ja USAs.
Karusnahamoe messid
Jaekauplejad üle kogu maailma külastavad valdkonna olulisemaid messe, millisteks on Pekingi, Frankfurdi, Hong Kongi, Istanbuli, Kastoria (Kreeka), Madriidi, Milaano, Montreali ja Moskva karusnahamessid. Seal on ka pisikese karusnahapoe pidajal või köösneril võimalus näha ja osta valdkonna maailma parimat valikut, nii valmistooteid kui ka karusnahku.
Jaekaubandus
Tänapäeval jõuavad karusnahast rõivad ja aksessuaarid lõppostjani erinevate jaekaubandusettevõtete vahendusel- spetsialiseeritud karusnahapoed, rahvusvaheliste disainerite butiigid, kaubamajad ja muud rõivakauplused. Nõudlus karusnaha järele eksisteerib üle maailma, kuid suurimad turud on Hiina, Saksamaa, Itaalia, Korea, Jaapan, Venemaa, Hispaania, USA ja paljud endise idabloki riigid. Tarbimist mõjutavad lisaks üldistele moesuundumustele suuresti kohalikud majanduslikud ja klimaatilised tingimused.